REAKCE NA PŘÍSPĚVEK V NÁVŠTĚVNÍ KNIZE

Reagujete na tento příspěvek

Pravda bolí... Aneb někdo jí prostě nevěří
O.K.  |  83.208.35.77  |  ondrej(zavináč)kee.zcu.cz
07.06.2010  17:50
Dobrý den,
pohár čistého vína si nalijeme těžko, když část lidí věří pohádkám. Ano, větrné elektrárny nevytváří za provozu škodlivé emise, jsou nevyčerpatelným zdrojem energie, je to moderní (spíše módní) technologie a někdy mohou snižovat i ztráty v síti, ovšem jen za určitých okolností.
Jenže i druhý pohár pravdy musí býti nalit. Větrné elektrárny jsou zdrojem velmi drahým, nespolehlivým a tudíž z velké části zálohovaným.
Investoři tyto skutečnosti záměrně bagatelizují a neinformují veřejnost o celé pravdě. Když zde na fóru uveřejním přesné citace odborníků a odkazy například na publikace vydané Eurostatem, tak to považují někteří přispěvovatelé za holé nesmysly. Stačí si prohlédnout cenová rozhodnutí Energetického regulačního úřadu (ERÚ), v mnou uvedené studii nalezneme predikci budoucího instalovaného výkonu větrných a solárních elektráren a z toho už si může každý provést výpočtem kontrolu údajů, které uvádí předseda ERÚ.
Stejně tak se nemluví o nutnosti záloh. Investor a obhajovatelé těchto projektů k záložnímu výkonu pouze sdělí, že v Dánsku to také zvládli a není důvod, proč by to nemohlo fungovat i zde. Jenže už neřeknou, že Dánsko je s Norskem propojeno podmořskými kabely. S jejich pomocí Norsko poskytuje Dánsku okamžitý regulační výkon v celkovém rozsahu 5 gigawattů. Tedy 2,5 krát větší výkon než má Temelín. Na internetu lze nalézt online data výměn energie mezi těmito státy a nutno podotknout, že tyto objemy jsou opravdu velké a v čase velice proměnlivé. Norsko totiž disponuje obrovským výkonem vodních elektráren s roční akumulací energie. Něco podobného v ČR nikdy realizovat nemůžeme. Z tohoto důvodu budeme regulovat soustavu plynovými bloky. ČEZ v současné době plánuje několik plynových elektráren s výkonem každé přes 800 MW (megawatt). Plynová elektrárna má velmi drahý provoz, tudíž i záloha větrných elektráren bude velmi finančně náročná.
V příspěvcích níže jsem pouze uvažoval nad tím, jestli tyto finanční prostředky není možné využít účelněji. Domnívám se, že ano – rozvoj infrastruktury.
V našem městě podepsalo petici pro větrné elektrárny asi 300 lidí. Kdyby tyto technologie nebyly podporovány zákonem 180/2005 Sb., tak by investoři obcházeli občany s prosíkem podepsání smlouvy na dodávky el. energie s cenou o pár korun vyšší na jeden kWh, než je elektřina od toho proklínaného ČEZu. Byl bych zvědav, kolik lidí by to podepsalo. Pokud větrníky a fotovoltaiku, tak jedině na základě komerčních principů a nikoliv na základě povinných výkupů – pak by se vidělo, kolik lidí by podpořilo podobné vize a projekty.

Tučné položky jsou povinné.
Návštěvní kniha je moderována.
Text obsahu nesmí obsahovat odkazy, chcete-li sdělit ostatním adresu nějaké stránky vepište ho do textu formou www.xxxxx.xx. Zadávaný email je chráněn proti spamu.

Jméno:
E-mail:
Název příspěvku:
Napište hlavní město ČR
Text příspěvku: