REAKCE NA PŘÍSPĚVEK V NÁVŠTĚVNÍ KNIZE

Reagujete na tento příspěvek

Uran
občan  |  89.102.118.174  |  ondrej(zavináč)kee.zcu.cz
27.09.2010  15:01
Kasejovice jakožto jedna z mála lokalit se může pochlubit tím, že se tu uran těžil. Máme tady nějaké haldy? Nikdy jsem si nevšiml...
Kdyby jste o problému něco věděl, tak by Vám neuniklo, že obnovitelné zdroje spotřebují na jednotku vyrobené energie (nikoliv výkonu!!) několikanásobně více oceli a betonu než konvenční elektrárny. Najděte si několik obrázků největšího dolu na železnou rudu v Evropě - Kiruna ve Švédsku a nebo některý z dolů v USA a nebo Australii... To že jsou OZE obecně drahé je právě z důvodu malé hustoty energie ve vzduchu, ve slunečním záření a tak podobně. Proto na rozumné využitelné výkony potřebujeme mamutí stroje (FV o rozloze desítek fotbalových hřišť, větrníky s průměrem rotoru 100 metrů...) A tyto stroje je nutné z něčeho vyrobit... Ve spotřebě surovin (ocel, beton, měď) na jednotku vyrobené energie prohrávají na plné čáře vůči jaderným elektrárnám.
Pro Vaši představu, aby se nahradil náš toliko nenáviděný Temelín s 2000 MW pomocí větrníků, tak byste potřeboval 4000 věží o výkonu 2 MW, který budou celkově dodávat stejné množství energie. Budeme tedy potřebovat 4000 věží, které jsou stejně velké jako Vámi proklínané haldy u Příbrami. No a ještě pro informaci: pokud větrníky rozestavíme s odstupem 500 metrů od sebe, tak budete potřebovat čtverec o straně 32 km a celkové ploše 1000 km čtverečních, aby se na ně toto množství větrníků vešlo. Pro představu je to dvojnásobek rozlohy hlavního města Prahy. Temelín má pro představu rozlohu 125 hektarů (1,25 km čtverečního) s projektem na 4 bloky o celkovém výkonu 4 000 MW. A tyto uvažované větrníky se musí z něčeho vyrobit... To znamená, že se musí vytěžit výrazně více železné rudy, cementu a tak dále... Pro informaci, toho uranu se v jednom temelínském bloku ročně mění asi 30 tun. Pokuste se spočítat, kolik metrů krychlových má toto palivo v surovém stavu. BUdete pravděpodobně dosti překvapen... Dále po diskuzi s jedním studujícím ekologem jsem se dozvěděl jednu zajímavost. A to tu, že na výsypkách dolů, se kterými se léta nemanipuluje roste a žije nejvice vzácných rostlin a živočichů.
Když už něco píšete, tak si to alespoň podepiště, neb to vypadá, že se za svoje názory stydíte...

Tučné položky jsou povinné.
Návštěvní kniha je moderována.
Text obsahu nesmí obsahovat odkazy, chcete-li sdělit ostatním adresu nějaké stránky vepište ho do textu formou www.xxxxx.xx. Zadávaný email je chráněn proti spamu.

Jméno:
E-mail:
Název příspěvku:
Napište hlavní město ČR
Text příspěvku: