Tisková zpráva - volba témat seminářů

Volba témat seminářů konaných v rámci projektu "Vytvoření sítě komunitních škol v Pošumaví"

Od června letošního roku se budou v naší obci konat semináře, jež volně navazují na vzdělávací kurz, který v Kasejovicích probíhal od září 2011 do března 2012 v rámci projektu „Vytvoření sítě komunitních škol v Pošumaví“.
Cílem seminářů je komunitně - tedy veřejně a za co možná největší účasti občanů Kasejovic a spádových obcí – projednat témata, jejichž realizace by měla přispět k zlepšení a zpestření života v naší obci a okolí. Projednaná témata by měla být zpracována do podoby projektů a připravena pro již zmíněnou realizaci.
Témata jednotlivých seminářů byla vybírána především na základě informací získaných z přednášek 6. modulu výše uvedeného vzdělávacího kurzu. V rámci těchto dvou přednášek byla veřejnost dotazována, co by bylo vhodné v Kasejovicích a okolí zlepšit. Nápadů na zlepšení života, životní úrovně či životního prostředí bylo mnoho. Některá témata se však překrývala, proto byla shrnuta do jednoho bodu – např. návrhy na vybudování dětských hřišť byly sloučeny a budou projednány v jednom semináři věnovaném víceúčelovému hřišti a možnosti zbudovat hřiště ve spádových obcích.
Některé návrhy zmíněné v 6. modulu nebudou projednávány vůbec. Důvodem je jejich velmi obtížná realizace zapříčiněná především faktem, že dané problémy nepodléhají kompetencím obce, ale kompetenci, kraje, státu či různých státních orgánů. Do této skupiny spadá např. návrh na zbudování přechodu pro chodce u zdravotního střediska, snížení nejvyšší povolené rychlosti tamtéž či oprava komunikací III. třídy, tedy komunikací které spadají do vlastnictví kraje nikoli obce. Výjimku mezi těmito tématy tvoří poměrně palčivý problém silničního obchvatu Kasejovic, který bude projednán hned na prvním semináři 26. 6. 2012. I problematika výstavby obchvatu stojí značně mimo pravomoc obce, ale pro velký zájem veřejnosti bylo toto téma do seznamu projednávaných problémů zařazeno.
Třetí skupinu témat, která přes návrh ze strany veřejnosti nebudou v rámci seminářů projednávána, tvoří témata, která jsou již zpracována a čekají na realizaci. Mezi tato témata patří např. vyčištění a oprava koupaliště nebo oprava místních komunikací.
Výše popsaným seřazením, sloučením a vyloučením některých témat vznikl seznam problémů, který byl doplněn při mimořádné poradě účastníků kurzu – především o témata z oblasti služeb, neboť tato oblast nebyla v 6. modulu vzdělávacího kurzu z časových důvodů projednána - a který byl předán k posouzení zastupitelstvu města, jež jej bez větších připomínek odsouhlasilo.
Finální seznam témat bude i s daty konání jednotlivých seminářů k nahlédnutí na webových stránkách města Kasejovice (www.kasejovice.cz) pod záložkou ESF – Síť komunitních škol.

V Kasejovicích 29. 5. 2012