NAŠI VAŠI FURIANTI

Představení Spolku blatenských ochotníků 15.10. v Kasejovicích vidělo více než sto padesát diváků.

NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI
NAŠI VAŠI FURIANTI

Ladislav Stroupežnický byl v mládí nezvladatelný. Kvůli konfliktům s učiteli i spolužáky byl vyloučen ze školy a i mezi lidmi v rodných Cerhonicích, kde vyrůstal, si udělal mnoho nepřátel. Když při honitbě omylem vystřelil na jednoho z myslivců a v domnění, že jej zabil, se pokusil o sebevraždu, při čemž si zohyzdil obličej, cerhoničtí jej zřejmě příliš nelitovali a nešetřili jízlivými poznámkami. O několik let později, při psaní svého nejslavnějšího dramatu Naši furianti, se Stroupežnický rodné vsi a jejím obyvatelům pomstil a rozpomněl se na všechny jejich nedostatky a malicherné spory.
Stroupežnického „pomsty rodným Cerhonicím“ se chopili blatenští ochotníci, aby tímto představením důstojně oslavili 160 let své existence. Ačkoli premiéra proběhla již v dubnu, inscenace byla pro velký úspěch mnohokrát opakována a 15. října dorazili Naši furianti i do Kasejovic. Na představení se přišlo podívat téměř sto padesát diváků, kteří byli za svůj zájem a věrnost blatenským ochotníkům – ti byli v Kasejovicích vždy populární – odměněni zajímavou a zábavnou podívanou.
Ať už bylo příčinnou časté opakování hry nebo prostě jen talent jednotlivých ochotníků, faktem zůstává, že jejich herecké umění bylo dovedeno k naprosté dokonalosti. Jiří Mikeš a František Šatava jako starosta Dubský a první radní Bušek excelují nejen ve scénách, v nichž okázale předvádí své furiantství, ale především při hádce, jíž celý děj vrcholí. Jakub Hlava Čadek jako švec Habršperk je zosobněním ševcovské mazanosti – asi proto, že spolu s vysloužilým vojákem Bláhou (David Flandera) jsou "lidi vzdělaný". A Kristýna Kočí – pardon Krejčí – v podání Ivany Semrádové je zkrátka prostota sama. Ačkoli si herci neodpustili několik replik narážejících na naši současnost, v základě dodrželi původní Stroupežnického příběh s chvílemi dramatickým z větší části však spíše komickým dějem, který přes veškerou kritiku pověstné české paličatosti a malosti nakonec vyznívá vlastně shovívavě a s pochopením pro lidské chyby a nedostatky.
Představení se velmi líbilo a my děkujeme celému Spolku blatenských ochotníků za krásný zážitek.

Autor článku: Lenka Černá

Autor fotografií: Lenka Černá

Publikováno: 15.10.2011

Aktualizováno: 23.08.2019