REAKCE NA PŘÍSPĚVEK V NÁVŠTĚVNÍ KNIZE

Reagujete na tento příspěvek

Ještě jedna citace
O.K.  |  83.208.35.77  |  ondrej(zavináč)kee.zcu.cz
03.06.2010  12:07
Finanční noviny 16.2.2010

Článek:

Za obnovitelné zdroje může ČR zaplatit až 800 mld. Kč za 20 let

Praha 16. února (ČTK) - Pokud nebudou sníženy podpory obnovitelných zdrojů energie, zaplatí za ně Česká republika v příštích dvaceti letech asi 800 miliard korun. Na dnešním Žofínském fóru to uvedl předseda Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Josef Fiřt. Pokud bude podpora snížena, budou náklady asi poloviční, odhadl. Stát podporuje obnovitelné zdroje dotováním výkupních cen.
Podpora obnovitelných zdrojů je podle Fiřta žádoucí, ale v tuzemsku v současnosti výstavba hlavně solárních elektráren roste v nekontrolovaném rozsahu. Jenom během loňského roku vznikly v Česku sluneční panely s instalovaným výkonem přes 400 megawattů. Řada evropských zemí přistoupila již dříve ke snížení podpor, v ČR projednává zákon umožňující snížit podporu obnovitelných zdrojů energie parlament.


Podle Fiřta narůstá vliv státní podpory obnovitelných zdrojů v koncové ceně elektřiny. Do ní se tato podpora v roce 2002 promítla asi deseti korunami na jednu megawatthodinu, loni to již bylo 52 korunami. Fiřt upozornil, že pokud letos v Česku vznikne jen část z 3000 megawattů slunečních elektráren povolených k výstavbě, může se příspěvek výrazně zvýšit.


Při připojení dalších 2000 až 2500 megawattů obnovitelných zdrojů by se státní podpora do koncové ceny jedné megawatthodiny mohla promítnout 550 až 660 korunami, řekl šéf ERÚ. Cena jedné megawatthodiny se přitom může podle typu tarifu a jiných kritérií pohybovat mezi 1000 až 5000 korunami.

Pane Jarolímek, jestli souhlasíte nebo ne, není podstatné. Podstatné jsou bilance a odhady specialistů, kteří mají toto na starosti.

Tučné položky jsou povinné.
Návštěvní kniha je moderována.
Text obsahu nesmí obsahovat odkazy, chcete-li sdělit ostatním adresu nějaké stránky vepište ho do textu formou www.xxxxx.xx. Zadávaný email je chráněn proti spamu.

Jméno:
E-mail:
Název příspěvku:
Napište hlavní město ČR
Text příspěvku: