REAKCE NA PŘÍSPĚVEK V NÁVŠTĚVNÍ KNIZE

Reagujete na tento příspěvek

Porovnání
O.K.  |  147.228.209.174  |  ondrej(zavináč)kee.zcu.cz
11.11.2009  16:11
Pane Černý,
rád bych se vložil do diskuze. Když porovnáváte výkupní ceny z VTE a jiných zdrojů, tak buďte objektivní a řekněte občanům také o technologii výroby elektrické energie pomocí spalování biomasy. Kde se využívá kogenerace, tedy spálením biomasy získáme energii tepelnou a elektrickou. Kde elektrická je dotována a tepelná nikoliv.
Pro příklad kotel nového bloku v plzeňské teplárně má jmenovitý tepelný výkon 35 MW, výstupní výkon na svorkách alternátoru je 10,2 MW elektrického a 15 MW tepelného výkonu za turbinou. Pokud si to přepočítáme na dotace, tak ta biomasa nam poskytne o cca 150% více užitečné (tepelné) energie pro vytápění. Pokud by se tato energie vyrobila ve větrnících, tak na dotacích do větrné energetiky zaplatíme 5,5 Kč/kWh. Tedy pouhé porovnání výkupních cen není směrodatné…
A dále, vodní elektrárny a elektrárny spalující biomasu mohou poskytovat regulační energii. Která je právě z důvodu výstavby a následného provozu VTE a slunečních elektr. více spotřebovávána. Vltavská kaskáda denně průměrně dodá 800 MWh elektrické energie na pokrytí špičkového zatížení. Podobně biomasu spalujeme v teplárnách podle potřeby teplárenské sítě. Velké bloky 50 MW spalující biomasu (Tisová, Hodonín, Poříčí) mohou být zařazeny do primární, sekundární regulace a i dalších stupňů regulace. Předseda ERÚ (Ing. Fiřt) na jedné přednášce (je volně na internetu) uvedl, že výstavba VTE v několika příštích letech zvedne náklady na regulaci sítě o 3 miliardy Kč/rok. Regulační energii poskytuje především ČEZ pro ČEPS. Proto také staví dvě nové plynové elektrárny po 840 MW. A bude to ČEZ kdo na tom také vydělá.
Ještě bych doplnil jednu věc k tomu Vašemu porovnání. A to tu, že při spalování biomasy (dřevní štěpky z lesního odpadu) nejvíce zaplatíme za lidskou práci, protože potřebujeme celou řadu pracovníků: nádeníky na tahání větví do štěpkovačů, řidiče aut, nakladačů… V tomto případě jde opravdu o zlepšení zaměstnanosti v regionu, ale v případě VTE a fotovoltaiky zaplatíme především drahou technologii, úvěry u bank. Servis a údržbu provádí dodavatel technologie. S pozdravem O. Král

Tučné položky jsou povinné.
Návštěvní kniha je moderována.
Text obsahu nesmí obsahovat odkazy, chcete-li sdělit ostatním adresu nějaké stránky vepište ho do textu formou www.xxxxx.xx. Zadávaný email je chráněn proti spamu.

Jméno:
E-mail:
Název příspěvku:
Napište hlavní město ČR
Text příspěvku: