Kulturní život na vsi - Podhůří 2017

Jsme malá vesnice, ale chtěli bychom Vám říct, že tu nespíme, ale žijeme

Už na nový rok se scházíme na návsi, abychom si připili a popřáli si štěstí, zdraví a úspěchy do nového roku.
Ve vsi jsme založili „Spolek pro Podhůří“, abychom jeho prostřednictvím mohli různé akce pořádat.
V dubnu naše děti, které tvoří čtvrtinu obyvatel Podhůří (z celkového počtu 36 obyvatel zde žije 9 dětí), tu slavily Velikonoce křístáním. Křístání je tradice, která se přenáší z pokolení na pokolení, ale to nejen u nás.
Při březnovém posezení v budově občanského výboru nám děti zahrály na hudební nástroje, zazpívaly, i my jsme zpívali, takže jsme se bavili všichni. Tato spolupráce dětí a dospěláků pokračovala jako každý rok na návsi při oslavě annenské pouti. Protože k nám již několikátý rok nepřijíždí pan farář a protože jsme byli a jsme zvyklí o pouti se scházet, uspořádaly u kapličky děti, a to nejen podhůřské, ale i ty, které přijíždějí k babičkám a dědečkům, hudební koncert . Hrály na klávesy, flétny, klarinet, kytaru a k tomu ještě zazpívaly. I o cukroví bylo postaráno. Každý si ještě mohl počíst v podhůřských kronikách. Jsme rádi, že se sem vracejí i Ti, kteří již v Podhůří nebydlí. Popovídáme, zavzpomínáme a až potom se rozejdeme k pouťovým stolům. Je to hezká tradice a snažíme se, aby nebyla přerušena.
Pak v srpnu následoval nohejbalový turnaj, a to již 27. ročník, pod názvem „Memorial Josefa Smrčky“, kterého se zúčastnilo 12 družstev. Není rok, že by se tento turnaj nevydařil. Asi i díky tomuto turnaji a webovým stránkám se o Podhůří dozvídají v širším okolí, odkud k nám přijíždějí nohejbalisté se svými fanoušky. O občerstvení se nám starají kamarádi z Kladrubec. Ti sem přes les přivážejí materiál, který tu prodávají. Nemá to chybu.
Během léta jsme začali připravovat koncert Veselé trojky (kapela známá na TV Šlágr) v nově rekonstruovaném hotelu ve Dvorci. O přípravu a průběh akce jsme se starali všichni členové Spolku pro Podhůří. Byla to pro nás veliká akce. Zdařila se.
V listopadu procházel Podhůřím lampionový průvod. Trasa byla rodiči našich dětí pěkně připravena. Děti absolvovaly úseky klidnější i strašidelné. Přišli i rodiče s dětmi z jiných vesnic, to nás potěšilo a všichni jsme se pak zahřáli v budově OV, kde se scházíme i při různých oslavách anebo jen tak.
V prosinci v Podhůří navštívili jednotlivé chalupy Mikuláš s čerty a andělem. Toto osazenstvo bylo z vlastních zdrojů.
Rok 2018 bude pro nás asi náročnější, protože jsme se rozhodli již v říjnu loňského roku zorganizovat na 28. července setkání rodáků a přátel Podhůří. A jak to vyjde, o tom Vás budeme informovat zase za rok. Spolek pro Podhůří
Kulturní život na vsi - Podhůří 2017
Kulturní život na vsi - Podhůří 2017
Kulturní život na vsi - Podhůří 2017
Kulturní život na vsi - Podhůří 2017
Kulturní život na vsi - Podhůří 2017

Autor článku: Jindřiška Šmídová

Autor fotografií: Jindřiška Šmídová

Publikováno: 12.02.2018

Aktualizováno: 23.08.2019