Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH 24.6.2023

Dobrovolné hasičstvo je nedoceněný venkovský fenomén

Nejen pro záchranu životů, domů a jiného inventáře, ale i pro záchranu společenského bytí a udržování pulsu v našich obcích. Předci netušili, co zakládání dobrovolných hasičských sborů na konci 19. století po zemích českých rozpoutá.
I v Újezdě v únoru r. 1903 místní sedláci a chalupníci usoudili, že nastal čas a ustanovili SDH. V červenci téhož roku lehly v obci 3 sousedící stodoly, a tak došlo k premiéře zásahové akce.
24. června 2023 jsme vzpomněli 120. výročí moudrého rozhodnutí Oujezdských a uspořádali oslavu. Na pozvání přijely sbory z Chloumku, Oselec a Řesanic, aby s místními se utkaly v přátelském souboji i přehlídce hasičských disciplín. Sotva starosta oujezdského sboru pan Josef Tesař, po položení věnce ke kapli, úvodním projevu odstartoval přehlídku sborů, ovládly modré uniformy náves a bylo povoláno 8 zasloužilých členů k převzetí čestných uznání. Jsou jimi: V. Vrba senior, L. Suda senior, St. Zach, M. Drnek, J. Klozar, J. Týc, V. Tesař, M. Karlík - všichni nesou hasičskou tradici přes generace. Následovalo odstartování volné soutěže. Ovšem ke startu nedala povel ani trubka, ani píšťalka, ale kapela Dupalka, která nás následně svojí produkcí provázela až do půlnoci. Průvodce přehlídky a soudce zároveň byl pan Karel Suda z Kasejovic. Náhle časový střih, z filmových Postřižin přijela oselecká jednotka v bílých uniformách, s ruční stříkačkou předvedla akci, aby následně naskákala do loďky, překonala slalomem vodní plochu a s rozvinutou proudnicí zamířila na cíl. Nutno dodat, že loď byla po zásahu torpédem a k pádlování sloužila hasičům hliníková lopata z výzbroje. Život hasiče není fádní.
Tutéž cestu a úkoly čekaly osádky z Řesanic, Oujezda a Chloumku. A následně se stalo neuvěřitelné skutkem, něco, co ani nejstarší stromy v obci nepamatují. I moderátor Karel Suda oněměl v úžasu. Chlapci z kapely, uchváceni předchozími výkony a atmosférou, odkládají nástroje, skládají na hromádky své bílé, nažehlené košile a černé vesty a jen tak, s obnaženou hrudí a žlutou přilbou na hlavě, vstupují do děravé pramice, chápou se lopat a kličkují mezi barely na hladině. Po přistání na druhé straně nádrže vybíhají s proudnicí a za podpory strojníka srážejí proudem vody terče. Snad se rozestoupila i nebesa, aby sv. Florián viděl na tu jedinečnost. Čas zásahu byl nad očekávání, dechy a strunné nástroje by lehce zahanbily i profesionální hasiče. Po bouřlivém potlesku obecenstva se muzikanti spořádaně oblékli a přešlo se k soutěži štafetového vyprazdňování pohárků s různými tekutinami. I na tuto disciplínu nasadili domácí družstvo mládežníků, neboť většina obsahu byla nealkoholická. Ouha, tady muzikanti nechali všechny jednotky s náskokem za sebou a picí disciplínu jasně vyhráli. Výsledkem lehce nesoutěžního slavnostního odpoledne bylo poděkování s odměnou všem akčním sborům a pozvání na společenskou zábavu uprostřed naší vísky, pod širým nebem. Kapela se snažila hrát jak o život a pouze pro hnidopichy uvádím pořadí družstev oslavového hasičského kočkování: 1.SDH Chloumek, 2. SDH Újezd, 3. SDH Řesanice 4. SDH Oselce. Nade všemi pak hudební skupina DUPALKA.
Sluší se poděkovat všem domácím, kteří se na přípravě oslav podíleli a nesli jejich tíhu, zvěři, co padla za oběť na naše talíře.
Poděkování patří i vedení města za podporu ve všech směrech a ctěným firmám AGRO Blatná a.s. a RABBIT Trhový Štěpánov a.s. za materiální zajištění potřeb všech účastníků. Vyhlížejme s nadějí 130. výročí SDH Újezd.

Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH
Jak hasí muzikanti aneb o té oujezdské 120 SDH

Autor článku: Jaroslav Patera, kronikář

Autor fotografií:

Publikováno: 24.06.2023

Aktualizováno: 03.07.2023