Putování za kasejovickým zlatem
Slavnostní otevření naučné stezky "Putování za kasejovickým zlatem".
Jelikož jsme již na počátku zimního období, málokoho patrně nadchlo pozvání k šestikilometrové procházce po okolí Kasejovic. V této době má člověk daleko raději pěkné křesílko za kamny, knihu a teplý čaj. Nicméně pár nadšenců, či dobrodruhů, kteří si nenechali tuto mimořádnou příležitost ujít, se našlo. Sešli jsme se u prvního z patnácti zastavení na kasejovickém nádraží, kde paní starostka celou akci zahájila a otevřela tím nově zbudovanou naučnou stezku „Putování za kasejovickým zlatem“.
Ta nás na patnácti zastaveních seznámí s význačnými objekty a jejich občas spletitou cestou staletími. Příkladem je nádherný dům čp. 184, kdysi hotel známý spíše pod názvem Růžek, který v průběhu 30 let změnil šestkrát své jméno. Další zajímavostí stezky je poslední zastavení, které připomíná historii těžby zlata na Kasejovicku, která zde probíhala několik staletí až do konce II. světové války. Samozřejmě nechybí připomínka vzniku a počátků dráhy a seznámení s tehdejší c.k. poštou. Precizně zpracovaná tabule u kostela informuje o všech stavebních úpravách, a že jich za těch sedm století bylo... Dalšími zastaveními jsou, vezmeme-li to úplně popořádku: radnice, synagoga, měšťanská škola, kostel Církve československé husitské, bývalý Kratochvílův koloniál, kde se seznámíme s osobou Jana Kratochvíla, pozdějšího majitele cihelny a lomů, fara, kostel sv. Jakuba a to je pokud se týče zastavení v centru města vše.
K dalším čtyřem musíme vyrazit směrem na Chloumek, udělat malou zacházku na židovský hřbitov, pak pokračovat kolem památného akátu, kde se dozvíme nejen to, kolik je mu let, ale také další zajímavosti z okolí. Předposledním zastavením je informační panel při silnici na Chloumek, který upozorňuje na zajímavou minulost kaple sv. Vojtěcha a také bývalých lázní. Zde je mimo jiné také krásná panoramatická kresba výhledu do kraje směrem na Třemšín. Jsou na ní zachyceny rybníčky, vesničky krčící se pod kopci, vzdálené vrchy a lesy. A to vše s názvy, jmény a dalšími popisnými údaji. Posledním zastavením je tabule informující o těžbě zlata „Na Kladrubině“.
Jistým zpestřením procházky bylo zastavení v synagoze, kde jsme jednak navštívili její nedávno zpřístupněné podzemí a také jsme se zde setkali s postavami z minulosti, které k novodobé historii synagogy neodmyslitelně patří - s panem Václavem Mentbergerem a řezníkem Josefem Švagrem v podání Ondřeje Weise a Josefa Švagra, který představoval svého vlastního dědu. Zastihli jsme je právě při plánování expozice. A rozhovor s těmito dvěma pány byl velice milý a přínosný jak pro nás, tak i pro ně. Přínosné bylo také občerstvení uprostřed cesty, které opět zajistily ženy z Českého červeného kříže, kterým nejen za tuto pomoc patří veliký dík. Teplý grog a domácí perník přišel promrzlým poutníkům k chuti.
Naučná stezka byla realizována díky finančnímu přispění Plzeňského kraje a Města Kasejovice a je společným dílem těchto autorů - text: Mgr. Vladimír Červenka, kresba mapy a obrázků: Stanislav Hrbek, jazykové korektury: Mgr. Marie Prokopiusová, grafická úprava: Dana Matějovská a Stanislav Dlouhý - HD reklama.
Zanedlouho patrně informační cedule zapadnou sněhem, nezapadne však zdejší minulost. A s příštím jarem bude stezka průvodcem mnohým, kteří chtějí nahlédnout do historie Kasejovic. V informačním centru, na městském úřadě a v knihovně je k dispozici leták se všemi zastaveními a mapou.
Autor článku: Matějovská D.
Autor fotografií: Matějovská D.
Publikováno: 30.11.2013
Aktualizováno: 23.08.2019