Rumunská delegace navštívila také Kasejovice

V prvním dubnovém týdnu navštívila Českou republiku osmičlenná delegace z Rumunska.

Rumunská delegace navštívila také Kasejovice
Rumunská delegace navštívila také Kasejovice
Rumunská delegace navštívila také Kasejovice
Rumunská delegace navštívila také Kasejovice

Hlavním obsahem jednání obou stran byly možnosti budování infrastruktury, jednání o možných společných projektech mezi Českou republikou a Rumunskem, eventuelně mezi jejich jednotlivými kraji, zejména v oblasti agroturistiky a ekologického zemědělství.
Rumunskou stranu zastupovali především Adrian Miroslav Merka, poslanec rumunského parlamentu za DSSCR, František Draxler, předseda České jihobanátské pobočky DSSCR, Horia Irimia, místopředseda župní rady a za městečko Gerník Josef Mašek. Rumunská delegace zde měla možnost vystoupit se svou vlastní prezentací, jejímž cílem bylo přilákání českých podnikatelů do župy.
Po příjezdu do Prahy byly účastníci rumunské delegace přijati na ministerstvu zemědělství a poté místopředsedou senátu Petrem Pithartem. Na programu měli rovněž návštěvu mezinárodního veletrhu zemědělské techniky TechAgro v Brně. V dalších dnech se rumunští představitelé věnovali návštěvě Plzeňského kraje. Zde byli přijati náměstkyní hejtmana Olgou Kalčíkovou. Kromě Plzně navštívili také Švihov, Běšiny, Klatovy a Kasejovice.
V Kasejovicích přijala delegaci starostka Marie Čápová. Rumunští zástupci se zajímali především o místní infrastrukturu, zejména o to, z jakých zdrojů se ji podařilo financovat. Zajímali se také o vybudování kanalizace a ceny vody pro soukromé osoby a podnikatele. Součástí jejich návštěvy byla rovněž prohlídka místního podniku P a V Eletronic zabývající se výrobou vinutých dílů, jehož firma se buduje v rumunském Gerníku.
Nechyběla ani prohlídka nově zrekonstruované budovy kasejovické základní školy. Tu obdivoval především ředitel české školy ve Svaté Heleně v Banátu. I tam mají novou školu, kterou však v současné době navštěvuje pouze padesát dětí. Svůj obdiv sklidilo i víceúčelové hřiště s umělým povrchem, jež je možné využít pro jedenáct druhů sportů. Z Kasejovic se rumunská návštěva přesunula do Běšin, kde měla připravený další program.

Autor fotografií:

Publikováno: 04.04.2006

Aktualizováno: 23.08.2019